دکتر محمد رضا عمرانی

متخصص گوش، حلق و بینی


ثبت سوال پزشکی

برای ارسال سوال میبایست عضو پورتال باشید . در صورتیکه عضو نیستید اینجا کلیک کنید .
قبل از ارسال سوال کلمه کلیدی سوال خود را جستجو کنید . بسیاری از سوالات قبلا پاسخ داده شده است .
برای متن سوالات فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
حداکثر طول مجاز برای متن سوال 500 کاراکتر است .
انتخاب عکس بصورت دلخواه است . در صورت انتخاب عکس ، فایل تصویر طبق مشخصات زیر باشد :
1 - فرمت تصویر فقط JPG و یا GIF
2 - حجم هر تصویر انتخابی کمتر از 300 کیلو بایت باشد .
در صورت ارسال تصاویری که مربوط به متحوی سوال نباشد عضویت شما لغو خواهد شد .
نام کاربری :
رمز عبور :
متن سوال :
تصویر یک :
تصویر دو :
تصویر سه :

آخرین سوالات پاسخ داده شده

سـوال : با سلام و وقت بخیر چند وقتی بود تو بلع غذا مشکل داشتم البته الان خوب شده رفتم تصویربرداری از گلو انجام دادم چون دکترم یه شهر دیگه هست و دسترسی ندارم جواب اسکن از گلو رو براتون میفرستم میخواستم ببینم چیز نگران کننده ای تو گزارش هست یا نه مخصوصا تو سطر های اول و دوم گزارش؟ باتشکر فراوان
پاسـخ : درود و ادب. پاسخ سی تی اسکنی که فرستاده اید به تنهایی نمی تواند پاسخی برای پرسش ارزشمند شما فراهم کند. برای پاسخ گویی، همان گونه که در پاسخ سی تی اسکن نوشته اند، بررسی بالینی و هم خوانی با نشانه هایی که شما دارید، بهترین بخت را برای پاسخ گویی پیش می آورد. اگرچه در اسکن شما یافته ای که به روشنی نگران کننده ارزیابی شود، نمی یابم، باید بدانیم که پیگیری و هم اندیشی با پزشک ارجمندتان بهترین کاری ست که می توانید انجام دهید.
غذا گلو


سـوال : سلام من۱۸ سالمه سه ماهه سرگیجه دارم بدون هیچ سابقه ایی ازبیماری خاصی یا خودسرگیجه ام ار ای وچکاب دادم نرمال بودن ومشکلی نداشتم هردوگوشم کیپ میشه و وز وز میکنن احساس میکنم یه کش محکم به سرم بستن وفشارمیدن نوارگوشوتست شنوایی دادم گفت مشکل خاصی نیست وبرام بتامتازون وسیناریزین وبتاهیستین دادن ک نتیجه ایی نداد من ازسرگیجه کلافه شدم نوارگوش وتستمومیزارم براتون ممنون میشم پاسخ بدین
پاسـخ : درود و ادب. عصب شنوایی گوش راست در شنوایی سنجی کمی کمتر از سمت چپ می شنود. اگر سرگیجه های شما چرخشی ست و از چندین دقیقه تا چند ساعت به درازا می کشد، اگر با تهوع و بالا آوردن همراه بوده، اگر گاه به گاه ست و با کیپ شدن گوش (به ویژه راست) و سوت گوش همراهی می کند، خواهشمندم پس از هم اندیشی با پزشک ارجمند خانوادگی تان و اگر ایشان درست می دانند، به پزشک گوش گلو و بینی سر بزنید. شاید دچار افزایش فشار گوش درونی باشید. پس خوب ست که بررسی بیشتری روی گوش و مغز انجام شود تا بتوان راهی برای بهبود شما جست.
شنوایی


سـوال : سلام ببخشید گوش سمت چپ همسرم ب دلیل ضربه ای ک بهش خورده درد داره و یکم ورم کرده میخواستم ببینم چ مشکلی پیش اومده برای گوشش؟
پاسـخ : درود و ادب. بر پایه ی فرمایش شما که گوش همسرتان ضربه خورده، خواهشمندم ایشان را هرچه زودتر نزد پزشک ببرید تا هم جمجمه و پرده ی گوش بررسی گردد و هم لاله ی گوش از دیدگاه خون مردگی بررسی شود زیرا اگر خون مردگی در لاله ی گوش رخ دهد و درمان به هنگام انجام نشود، شاید به گوش شکسته (گوش کشتی گیران) بیانجامد.
گوش درد ورم


سـوال : سلام اقای دکتر خسته نباشید پسری ۱۷ ساله هستم و حدود ۲ ماه هست در گلو یم احساس پری میکنم احساس میکنم چیزی در گلویم گیر کرده که با قورت دادن اب دهان بر طرف نمیشود این موضوع هیچ علائم دیگه ای برام نداشته یعنی هیچ مشکلی توی خورد و خوراک برام پیش نمیاره و اصلا وقتی میخوام غذا بخورم کلا این قضیه یادم میره اما وقتی اب دهنم رو قورت میدم احساس پری و گاهی هم احساس یه مایع خلط که هیچوقت جلو نمیاد و همون پشت حلق میمونه رو دارم اینم بگم که دائما توی استرس بودم قبل از این مشکل توی لوزه هام هم سه تا سنگ ریز ب
پاسـخ : درود و ادب. پرسش شما نیمه کاره است وبر اساس همان پاسخ می نویسم احساس شما لقمه درون گلو (Globus) نام دارد. دلهره، برگشت اسید معده به مری و گلو، ترش کردن، همگی شاید به چنین نشانه ای بیانجامند. اگر همراه با این حس گیر کردن، سختی در بلع خوراک یا نوشیدنی ها رخ دهد، تهوع و بالا آوردن، درد گردن و سرفه پیش آید، تب، عرق شبانه، ورم گردن، رنگ پریدگی فزاینده کاهش اشتها و وزن رخ دهد، بهتر ست زود با پزشک خانوادگی تان هم اندیشی فرمایید. پرهیز از دلهره و نگرانی، همراه با پرهیزاز سیگار و دودکمک کننده است
گلو دهان غذا


سـوال : با سلام خدمت آقای دکتر. متاسفانه از عید به بعد زیر گلوم هردوطرف ورم کرد چند بار رفتم پیش پزشک.یکیشون گفت غدد بزاقیت عفونت کرده اون یکی گفت غدد لنفاویت عفونت کرده. آخر سر رفتم پیش متخصص که ام آر آی برام تجویز کرد. در نهایت تشخیصشون این بود که کاروتید بادی تومور است و باید جراحی بشه. با این شرایط کرونا حقیقت ترسیدم برم بیمارستان. آقای دکتر ورم یک سمت گلوم خودبخود خیلی کمتر شده و اون یکی نیز با شرایط کم و زیاد میشه. باد سرد که میخوره بهش ورم میکنه و یا نوشیدنی یخ میخورم به همین شکل ورم میکنه.
پاسـخ : درود و ادب. توده ی کاروتید بادی کاهش و افزایش ناگهان ندارد. خواهشمندم برای چاره اندیشی بهینه با پزشک ارجمندتان دوباره گفتگو فرمایید. اگرچه توده ی کاروتید بادی (بر پایه ی فرمایش شما) خوش خیم ست، برداشت من این ست که رها کردن و چشم بستن بر آن گزینش خوبی نیست.
ورم غدد عفونی


سـوال : سلام وقتتون بخیر. از چند سال پیش در گوش چپم یک رائده وجود داره، زیر پوست هست و برآمده و سفت. الان چند روزی هست که درد میکنه. کمی نگرانم. آیا مورد نگران کننده ای هست؟
پاسـخ : درود و ادب. اگر توده ی زیر پوست رو به بزرگ شدن یا زخم شدن رفته و درد آن کم کم افزایش یافته ست، بهتر ست برای بررسی احتمال عفونت و نیاز به هرگونه بررسی بیشتر با پزشک ارجمند خانوادگی تان گفتگو فرمایید.
گوش پوست درد


سـوال : سلام خسته نباشید دکتر زنی۳۴ ساله ام که حدود ۱۰سالی هست که مشکل آلرژی دائمی دارم هروز صبح با آبریزش بینی، عطسه مکرر، خشکی گلو و حس سنگینی سر که اکثرا این شرایط تا شب موقع خواب اذیتم میکنه.تقریبا هرسال زمستون سینوس هام عفونت میکنه و ۱۰ روزی درگیرشم چندبار مراجعه کردم دارو دادن که همه خواب آورن گفتن پولیپ و انحراف و شکستگی تیغه بینی که باید عمل بشم از چند نفری که عمل شدن پرسیدم گفتن دوباره پولیپ برگشته چندروزه که استخوان یک طرف بینیم درد داره. بنظر شما من چیکار کنم عمل چقد میتونه بهم کمک کنه؟
پاسـخ : درود و ادب. سرچشمه ی پولیپ (آلرژی) با جراحی بهتر نمی شود با این روی کیفیت زندگی و درمان دارویی پولیپ که باید مدت ها پس از عمل پی گرفته شود، با عمل بهتر می شود. بیگمان شما پس از عمل اگر درمان را رها فرمایید، پس از عمل بهبود چندانی پیدا نمی کنید. با این روی بهترین راهنما و رایزن برای شما، پزشک ارجمند شما ست.
بینی عطسه گلو


سـوال : سلام یکی از آشنا ها الان مشکل گلو داره، میگه گاها حس میکنم یک چیزی داخل گلومه، آواز هم کار میکنه و این مشکلش باعث میشه بعد چند دقیقه تمرین گلو درد بگیره و حس کنه فشار رو گلو شه تا جایی که میدونم حدود چهار پنج ماه مشکل معده داشت و هرروز بالا میاورد بدون استثنا میخواستم بپرسم این کارش توی طول چند ماه ممکنه به قسمتی از گلو آسیب زده باشه؟ ممنون میشم جواب بدین
پاسـخ : درود و ادب. برگشت اسید معده به مری و گلو، بر کیفیت صدا و توان خواندن اثر بدی می گذارد. خواهشمندم به آشنای ارجمندتان بفرمایید با پزشک خانوادگی شان در این باره گفتگو فرمایند. از آن سو، درست خواندن در پرهیز از آسیب به تارهای صوتی بسیار سرنوشت ساز ست. خواهشمندم به ایشان بفرمایید با استاد آواز خود در این باره بسیار هماهنگ باشند.
گلو درد معده


سـوال : با عرض سلام و خسته نباشید دکتر بنده مشکلی دارم در گوش چپم و احساس میکنم به نسبت گوش استم کم شنوا تر هست دکتر صدای وزوز خفیفی دارم در گوش چپم و این که هنگامی که دهن و فک خود را زیاد باز میکنم صدای زنگ گوش چپم بیشتر و سریع تر میشود دکتر به نظرتان مشکل جدی گوش سمت چپم دارد ؟
پاسـخ : درود و ادب. این که کم شنوایی یک سمت از کی آغاز شده و همچنان حس می شود، سرنوشت ساز ست. از آن جایی که سوت گوش چپ نیز دارید، به بررسی بالینی گوش و سپس شنوایی سنجی نیاز خواهید داشت. خواهشمندم هر چه زودتر با پزشک ارجمند خانوادگی تان یا پزشک گوش گلو و بینی هم اندیشی فرمایید.
گوش فک


سـوال : سلام آقای دکتر وقتتون بخیر .من۲۳ سال سن دارم .سابقه ی بیماری سینوزیت دارم. حدود ۱۰ روزه که بوی ناخوشایندی رو حس میکنم .یا اینکه مزه ی بعضی مواد غذایی و غذا همان بوی ناخوشایند رو برام ایجاد میکنه.اگه بخوام براتون مثال بزنم با خوردن تخمه آفتاب گردان،فلفل دلمه ای ،پیاز،تخم مرغ ،مرغ این مزه ی ناخوشایند برام ایجاد میشه یا اینکه بوی پیاز همون بوی ناخوشایند رو حس میکنم.بو و مزه مثل زباله است بوی ناخوشایندیه که نمیتونم توصیف کنم.دارم اذیت میشم لطفا راهنماییم کنید.
پاسـخ : درود و ادب. نخستین تشخیص کاهش بویایی در هنگامه ی بیماری جهان گیر کوید نوزده، همین بیماری ست. خواهشمندم هرچه زودتر با پزشک ارجمندتان هم اندیشی فرمایید. اگر در نخستین روزهای این حس به سر می برید، خواهشمندم دوری گزینی و خانه نشینی را پی بگیرید. به دید من باید هر جه زودتر با پزشک ارجمند خانوادگی تان هم اندیشی فرمایید. بوییدن چهار بوی خوش به گونه ای تصادفی روزانه دو بار برای چند هفته شاید به بهبود بویایی شما کمک کند.
سینوزیت غذا آفتاب


سـوال : سلام من انحراف بینی دارم و الان سال کنکورمه نمیدونم حدود دوسالیه که سردرد بسیار شدیدی دارم بخصوص صب ها که از خواب پا میشم و تو این دو سال یه روزی نبوده که من از این سردرد شدید خلاص بشم و طبیعتا با این درد نمیتونم درس بخونم و با این شرایط بیمارستانا تو وضعیت کرونایی نمیتونم عمل کنم ازتون میخاستم بپرسم چه کارایی میتونم برای تسکین این درد بکنم و منشا این درد از کجاست؟
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. سردرد بامدادی به ویژه اگر شما را تاکنون از خواب بیدار کرده باشد، شاید پیامد انحراف تیغه ی بینی یا سینوزیت نباشد. خواهشمندم با پزشک ارجمند خانوادگی تان برای بررسی همه ی علت های سردرد گفتگو فرمایید. اگر تشخیص ایشان سینوزیت یا کجی تیغه ی بینی باشد شاید بتوان با برخی دارو هه این درد را کاست.
بینی خواب درد


سـوال : سلام وخسته نباشید خانم ۴۵ ساله هستم ۲ ماه قبل کرونا گرفتم و همچنان تنگی نفس دارم. بعد از کرونا سرگیجه و گاها گوش درد دارم نوار گوش گرفتم که براتون ارسال میکنم دکتر گفتند مینیر دارم و راجع به شیپور استاش گفتند که دقیق متوجه نشدم و گفتند احتمال کم شدن شنواییت هست لطف کنین بفرمایید که مشکل گوشم چیه ضمنا قبل کرونا سرگیجه تداشتم فقط یکبار گوش درد داشتم
پاسـخ : درود و ادب. بر پایه ی شنوایی سنجی که فرستاده اید، با افزایش احتمالی فشار گوش درونی و کاهش پانزده درصد شنوایی چپ روبرو هستید. شاید چنین رخدادی پیامد کوید نوزده رخ داده باشد و شاید نه. گذر زمان این را روشن خواهد کرد. برای کاهش فشار گوش درونی خواهشمندم از نمک، قهوه، چای پر رنگ، ترشی تند، شورها و چرب ها بپرهیزید. برای درمان بیشتر و بازتوانی بهتر خواهشمندم با پزشک ارجمندتان هم اندیشی فرمایید.
گوش درد


سـوال : سلام زبان من حتی بعد از استفاده از زبان تمیزکن دوباره سفید می شود که باعث بوی بد دهان شده است. با تمیز کردن زبان بخصوص انتهای زبان بوی بد رفع می شود ولی فقط چند دقیقه دوام دارد و دوباره بو بر می گردد. لطفا راهنمایی بفرمایید مشکل از چیست؟ با تشکر
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. میتوانم بپرسم چند ساله اید؟ بررسی لوزه ها، بافت پشت زبان، تنفس دهانی (پیامد گرفتگی بینی)، بینی و ته بینی، کمترین پیش نیاز ها برای پاسخ به پرسش ارزشمند شماست. خواهشمندم به پزشک ارجمند خانوادگی تان سر بزنید تا بررسی این بخش ها به ریزه کاری انجام شود.
زبان دهان


سـوال : سلام دکتر من ی دختر دارم که بیست سالشه و به بیماری فاویسم مبتلاست .هر حدودا ۶ ماه یک بار گوشاش کیپ میشه و حتما باید شستشو بده اما الان به علت شیوع بیماری کرونا امکان مراجعه به پزشک نداریم و بعضی اوقات تو گوشش صداهایی میشنوه و از قطره گلیسیرین هم استفاده میکنیم خلاصه الان واقعا داره اذیت میشه میخواستم ازتون خواهش کنم اگه راهی هست بگید تا درمان بشه واقعا متشکرم
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. اگر در بررسی های پیشین و شرح حال، فرزند ارجمندتان پارگی پرده ی گوش نداشته اند، می توانند هر شب سه تا چهار چکه گلیسیرین یا eargol در گوش خود بچکانند. پس از چندین روز، کم کم جرم درون گوش نرم شده، بیرون می آید. اگر کارکرد و آرامش ایشان پیامد این گرفتگی به هم خورده، بهتر ست با پزشک گرامی خانوادگی تان تماس بگیرید تا هم گوش زودتر بررسی گردد و هم پاک شود
درمان


سـوال : با سلام پسری هستم سی و دو ساله و تقریبا همیشه خلط پشت حلق دارم. چند روزیه که وقتی به قسمت سیبی جلو گلو دست میزنم درد نقطه ای داره.یه جور درد فیزیکی که با یه ذره فشار بیشتر میشه. در این خصوص میشه راهنمایی بفرمایید. متشکر
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. چند پرسش پیرامون درد دارم: درد از کی آغاز شد؟ چگونه آغاز شد؟ ناگهان یا آرام آرام؟ این درد برای نخستین بار ست یا پیش از این هم رخ داده ست؟ درد، گاه به گاه ست یا همواره همراه شماست؟ درد افزایش داشته یا کاهش یافته؟ با چه چیز بدتر و با چه چیز بهتر می شود؟ بر خواب و خوراک شما چه اثری گذاشته؟
گلو درد فیزیکی


سـوال : سلام آقای دکتر. از ۱۵ روز پیش سمت راست زبان، لب و چانه من خواب رفته و بی حس شده. یه آزمایش کلی انجام دادن که نتیجه این بود که تیرویید کم کار دارم ولی گفتن ربطی به بی حسی صورت نداره و باید به متخصص اعصاب مراجعه کنم.دندانپزشکی هم رفتم و مشکلی نداشتم. امروز احساس میکنم سمت راست زیر زبانم باد کرده. البته چیز غیر عادی نمیبینم فقط حس اینو دارم که باد کرده و جلوی گلوم رو میگیره. خواستم نظرتون رو بدونم و اینکه باید به متخصص اعصاب مراجعه کنم یا گوش و حلق و بینی؟
پاسـخ : درود و ادب. خواب رفتن پوست یا مخاط یک سمت، نخست مرا به سوی بررسی عصب حسی چهره می کشاند. هرگونه تنگی نفس، نیازمند بررسی زود هنگام و سر زدن به اورژانس ست.
زبان لب چانه


سـوال : سلام یک ماهه مدام احساس میکنم یه چیزی تو گلوم گیر کرده و دائم گلومو صاف مبکنم و خیلی اذیتم میکنه چیکار باید بکنم ؟
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. نشانه های دیگری ندارید؟ سرفه؟ تنگی نفس؟ دگرگونی صدا؟ مزه ی ترش در ته دهان؟ گیر کردن خوراک در راه رسیدن به معده؟ کاهش یا افزایش ناگهانی وزن؟ تب و لرز؟ ورم غدد لنفاوی در هر جایی از گردن و تن شما؟ سوزش سر دل؟ اگر این نشانه ها همراه باشند، باید برگشت اسید معده به مری را بررسی نمود. اگر تب و لرز و کاهش ناگهانی وزن و برجستگی غده های لنفاوی رخ داده باشند، خواهشمندم هر چه زودتر با پزشک خانوادگی تان گفتگو فرمایید


سـوال : سلام آقای دکتردرایام کرونامضطرب بودم که دچارگلودردبشم که ازعلائم کروناست ازبچگی لوزه هایم عفونی میشد.ازدهروز قبل گاهی گلودردی فقط طرف راست که به گوش راستم میزد و فقط هنگام قورت دادن آب دهان هست حتی زمان بلع هم نیست ازسایرعلائم هم لکه سفیدروی لوزه ها دردپیشانی متمایل به بالای ابرو ک دائمی نیست گاهادردمشابه درطرف چپ ووقتی روش تمرکزمیکنم بدترمیشه وقتی فهمیدم گلودردگاهانشانه خوبی نیست کاملاخودم رو باختم وباتوجه به کرونامراجعه به پزشک هم ممکن نیست دردبسیارخفیف متفاوت باعفونت لوزه ومتناوب است باتشکر
پاسـخ : درود و ادب. خواهشمندم خون سردی خود را پاس دارید. گلودرد پیامد بیماری عفونی، روزانه جابجا نمی شود و تنها هنگام تمرکز یا پردازش، یافت نمی گردد. دیگر نشانه ها چه هستند؟ تب دارید؟ سرفه؟ اگر آری، خشک یا خلط دار؟ تنگی نفس؟ ضعف و بی حالی؟ اگر این نشانه ها را نیز دارید، برای آگاهی بیشتر می توانید با پزشک خانوادگی خود گفتگوی تلفنی فرمایید.
عفونی گوش دهان


سـوال : با سلام آقای دکتر مهسا هستم ۲۹ ساله پارسال سرگیجه و زنگ گوش داشتم با مراجعه به پزشک و انجام تست شنوایی و اسکن با تزریق، متوجه کاهش شنوایی در گوش چپ شدم. مدتی حدودا سه تا ۴ ماه ابتدا با بتاسرک و سینارزین و سپس با بتاسرک و دیازپام تحت درمان بودم و خیلی فرقی نکردم تا اینکه دکترم گفت نیازی به پیگیری نیست ولی بهتر نشدم الان علاوه بر علایم قبلی، درد گوش هم دارم. بعضی اوقات احساس گرفتگی گوش میکنم مثل حالتی که تو تغییر ارتفاع پیش میاد. بیشتر اوقات احساس میکنم یه پروانه تو گوشم بال میزنه. ممنونم
پاسـخ : درود و ادب. اگر نشانه های پیشین افزایش یافته اند یا همان گونه که فرمودید، گرفتگی گوش (مانند آن چه در بلندی رخ می دهد) به نشانه های پیشین افزوده شده، بد نیست که فشار گوش درونی شما سنجیده شود. افزایش فشار گوش درونی، با کاهش شنوایی، سوت زدن و گرفتگی گوش، و گاه سرگیجه و بالا آوردن همراهی می کند. حسی مانند بال زدن پروانه نیازمند بررسی بیشتر ست. زیرا ماهیچه ی بسیار نازک و کوچکی در گوش میانی به استخوانچه های پرده ی گوش میانی پیوند دارد و گاهی دچار گرفتگی می شود و شاید نیازبه بررسی بیشتر دارد .
گوش شنوایی تزریق


سـوال : با سلام من حدود سه هفته پيش اندوسكوپي معده انجام دادم دو روز پس از ان تا حالا اكثراوقات وقتي اب دهنم را قورت ميدهم يا چيزي ميخورم گلويم صداي تق ميدهد علت چيست و چه كاركنم؟
پاسـخ : درود و ادب. آیا دچار گیر در فرو بردن آب دهان یا خوراک هستید؟ تب؟ ورم گردن؟ درد فزاینده در فرو بردن خوراک؟ اگر این نشانه ها به چشم می خورند، نیازمند بررسی زودهنگام از سوی پزشک ارجمندتان هستید. اگر نه، با پزشک خانوادگی تان برای بررسی غضروف های حنجره در گردن (که از روی گردن می توان آن ها را لمس کرد)، هم اندیشی فرمایید.
معده


سـوال : با سلام من 23سالمه از 18سالگی سینوزیت داشتم و فقط تو زمستون باد سرد میخورد سر و گونه سمت راستم درد میومد و ابریزش بینی ب همراه خون فقط لز سمت راست خارج میشد و تمام انچنانم جدیش نگرفتم ولی دوسال پیش سیگار کشیدنو شروع کردم و بعد دوسال ترک کردم بعد یک هفته سرفه نفس تنگی شدید احتقان بینی خارش ریه و خلط از حلق شروع شده الان سه ماهه ادامه داره عکس از صورت و ریه گرفتم ریه مشکلی نبود اما سینوزیت یکم جدی شده برا سیگار من متخصص عفونی میرفتم برام داروهای
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. خشنودم که فرمودید سیگار را کنار گذاشتید. دود سیگار آلاینده های فراوانی دارد که راه تنفسی را دچار ورم و سوزش می کند. از آن سو، دهانه ی باریک و کوچک سینوس ها با اندکی ورم، به سادگی بسته می شوند و این بسته شدن به سینوزیت می انجامد. از آن جایی که دود سیگار دارای آلاینده ها و سوزاننده ها نیز هست، مخاط آزرده ی بینی و سینوس ها تراوش فراوانی خواهد داشت. شستشوی بینی و سینوس ها با آب نمک های آماده برای شستشوی بینی (داروخانه ها دارند) به کاهش ورم و خلط و آلاینده ها کمک می کنند
سینوزیت گونه درد


سـوال : با عرض سلا و خسته نباشید دکتر بنده ته گلویم چن وقتی هس که جوش سفید میزنه اونم به صورت تکی یا دو تا بعدش خوب میشه دوباره یک یا دو تا جوش سفید ظاهر میشه گلودرد و تب و مشکل بلع ندارم واین که الرژی هم دارم دکتر این مشکل از ضعف سیستم ایمنی است یا مشکلی جدی وجو دارد و نیز دکتر این جوش ها بعد بهبودی اثر خود را میگذارند ایا طبیعی است؟
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. لوزه های کامی در گلو، بافت اسفنجی دارند و در میام این بافت اسفنجی، گاه خوراکی ها یا ریزش سلول های دیواره ی لوزه، مانند یک دانه ی کوچک سپید یا زرد دیده می شوند و پس از زمانی، جدا شده و فرو می افتند. اگر درد گلو، تب، درد در فروبردن خوراک یا آب دهان رخ دهد، بهتر ست با پزشک خانوادگی تان گفتگو فرمایید.
صورت ضعف


سـوال : سلام پزشک عزیز لطفا راه درمان گرفتگی وتغییر صدا را بفرمایید من تمامی دکلمه هام باصدای ارام هست و کلا ارام صحبت میکنم سال قبل تب شدید داشتم اما الان مسئله رفع گرفتگی صدای من هست و سوزش حنجره که زمان صحبت طولانی بهم دست میده
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. چند پرسش دارم؟ چند سال دارید؟ گرفتگی صدای شما، خشونت صدا ست یا نمی توانید بلند سخن بگویید؟ از کی آغاز شد؟ این گلایه، همواره هست یا گاه خوبید و گاه گرفتگی صدا دارید؟ آیا دچار ترش کردن هستید؟ سوزش سر دل؟ سرفه (اگر آری، خشک یا خلط دار)؟ تنگی نفس؟ در تماس با دود سیگار، آلاینده ها هستید؟ سپاسگزار می شوم اگر راهنمایی فرمایید.
درمان حنجره


سـوال : ۳۳ سالمه خانوم من دندون ۶ بالا سمت چپمو چند سال پیش پر کردم بعد تو مهر ماه نشون دندونپزشک دادم گفته در صورت تمایل نیاز به تعویض ترمیم داره ولی ایندندون وقتی سرما میخورم از ریشه ذق میزنه لثه خودش و حتی دندونا مجاورش با دست زدن بهش درد میگیره و بعد از یک هفته یا چند روز یا یک روز دردش کامل خوب میشه میخواستم ببینم ممکنه به گوش و حلق و بینی مربوط باشه فکر کنم رو عصب پر شده بهترین راه سرما نخوردنه؟ خیلی وقت نیست که عمیق ترمیم شده و با سرفه خشک بعضا ُ با ادالت کلد بهتر میشه درد دندون و چرک از بینی
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. ریشه ی دندان شش بالا به سینوس گونه نزدیک ست. اگر درد دندان شما تنها هنگام سرما خوردگی رخ می دهد، خواهشمندم برای بررسی بیشتر، به دیدار پزشک خانوادگی تان، یا پزشک گوش گلو و بینی بروید. شما می توانید در این باره از دندانپزشک ارجمندتان نیز راهنمایی های ارزنده ای دریافت فرمایید.
صورت سرما لثه


سـوال : سلام و عرض ادب حدود ۴۰روز هست که احساس میکنم در گلویم چیزی گیر کرده و احساس فشار و خشکی در گلو دارم قبل از این مشکلی داشتم که ظاهرا اضطراب و استرس موجب تشدید حالتم شد در سمت چپ گلو لوزم ورم و داخل حفرش مقداری سفیدک زده تب و سرفه ندارم با اینحال پزشکی ده عدد استامینوفن و شربت پروسپینان تجویز کردند اما هنوز مشکلم هست
پاسـخ : درود و ادب. سپاسگزارم از پرسش شما. آیا دلهره ی شما که فشار گلوی شما را بدتر کرد، بهبود یافته ست؟ هنگام خوردن گلو درد ندارید؟ چرک سمت چپ گلوی شما بدتر یا بهتر شده یا همانجور مانده؟ اندازه ی لوزه های دو سمت فرق می کند؟ خارش گلو؟ گرفتگی بینی؟ آب ریزش بینی؟ سپاسگزار می شوم که راهنمایی فرمایید.
گلو اضطراب استرس


سـوال : با سلام. من ۲۳ سالمه. از دوران شروع بلوغم به بعد۹۰ درصد از روزای زندگیم صورتم شدیدا ورم داشته و داره. این ورم در قسمت پلک ها، بینی و لب ها هستش و وقتی از خواب بیدار میشم بیشتر هست.چند سال هست که چشم هام دائما ترشح دارن، بینیم اکثر اوقات ترشح دارد و صبح ها که بیدار میشم گلویم کمی درد میکند و بدبو است. بیشتر اوقات سردم هست و وقتی در معرض هوای سرد قرار میگیرم بیشتر پیشانی و چشم هام یخ میکنه. تمام این علائم وقتی که سرما نخورده باشم هم وجود دارن. ولی بیشترین چیزی که عذاب میده ورم صورتم هستش.
پاسـخ : درود و ادب. سپاسگزارم از پرسش شما. ورم چهره اگر در بیشتر روزها هست، نیازمند بررسی ست. آیا ورم در جای دیگری از تنه یا پا ها دارید؟ رنگ پوست دگرگون شده؟ تراوش بینی و چشم شما در همه ی سال یکسان ست یا بالا و پایین می رود؟ آیا ورم چهره ی شما با تراوش بینی و چشم همراهی بیشتری دارد؟ برای درمان ورم چهره چه کرده اید و از کارهایی که انجام داده اید، کدام کار آمدتر بوده ست؟ آیا افزایش وزن داشته اید؟ آیا گذشته ای از بیماری بلند مدت داشته اید؟ آیا تاکنون تیرویید شما بررسی شده ست؟
ورم پلک بینی


سـوال : با عرض سلام و وقت بخیر خدمت دکتر عزیز یک چند روزی هست که اجساس میکنم همه ش بوی سیگار تووی بینیم هست در حالی که اصلا کسی اطراف بنده سیگار نمیکشه بعد این حالت همیشگی نیست ولی اغلب وقت ها پیش میاد و سرم هم یک کمی سنگین میشه بعد از تحقیق متوجه شدم که یه همچین حالتی رو بهش میگن فانتوسمیا اگر اشتباه نکنم میخواستم ببینم آیا درمانی برای این حالت هست و آیا خطر ناک هست یا نه بعد توو این روزهای کرونایی نمیشه رفت به بیمارستان اگر کمکم کنین ممنون میشم با تشکر
پاسـخ : با درود و ادب. بیماری کرونا با کاهش بویایی همراه ست. هنگامی که در میانه ی بیماری جهان گیردچار چنین نشانه ای شویم ونشانه ی آزارنده مانند تنگی نفس درد سینه کاهش هشیاری افت فشار و تپش تند و افت اکسیژن خون نداشته باشیم، بهترین کار دوری گزینی در خانه برای دوهفته ست. جدا کردن صابون، بشقاب، اتاق، و اگر می توانید، دستشویی را پیشنهاد می کنم. در خانه با هم خانه هایتان رودر رو گفتگو نفرمایید و ماسک بزنید.
سیگار


سـوال : سلام خسته نباشید من حدود یک هفته قبل گوش چپم ناگهان دچار بادگرفتگی شد . بعد از چند ساعت خوب شد ولی بعد اوندر گوش هام بطور غیر همزمان حس پری و سنگینی دارم . هنگام قورت دادن آب دهان هم گاهی صدای تق تق و گاهی حالت ترکیدن حباب ایجاد میشه . انتهای بینی هم حس گرفتگی و خلط دارم . درد هم ندارم. میتونه آلرژی باشه یا مشکل جدیه؟
پاسـخ : درود و ادب. کاهش شنوایی به ویژه اگر با نشانه های گرفتگی و آب ریزش بینی در بهار همراه شود، شاید با آلرژی هم پیوند باشد. با این روی اگر شنوایی یک یا دو گوش، ناگهان کم شود، باید بررسی ویژه ای انجام داد. خواهشمندم اگر این نشانه مانده، برای بررسی هرچه زودتر با پزشک خانوادگی تان یک پزشک گوش گلو و بینی تماس بگیرید.
گوش دهان بینی


سـوال : با درود و خسته نباشد دکتر عزیز من 29 سال دارم و ازلوزه حفره ای رنج میبرم دکتر سابقم گفته بود بعد از 20 سالگی لوزه نزول میکند و احتیاجی به جراحی نیست اما متاسفانه برای من اتفاق نیوفتاد ماهی یکی دوبار متورم و حتی عفونی میشوند و موجب گوش دردسر درد و بلع دشوار میشوند و در کل سیستم ایمنی بدنم بسیار ضعیف است که فکر میکنم بدلیل سطح باز لوزه هاست آیا شما صلاح میبینید که با جراحی لوزه ها را بردارم یا درمان دیگری وجود دارد ؟خواهشمندم راهنماییی کنید
پاسـخ : درود و ادب. سپاس از پرسش شما. اگر کسی ماهانه دچار ورم لوزه ها با درد و به ویژه تب شود، شاید دچار التهاب مزمن لوزه ها شده باشد. بهتر ست پس از پایان بیماری ویروسی کرونا و دوران خانه نشینی، برای درمان لوزه ها به دیدار پزشک ارجمندتان بروید.
جراحی عفونی گوش


سـوال : احساس سنگيني و پري گوش دارم، شب خا مثل اينكه كسي زير گوشم تند نفس ميكشد، نميدونم يا مثل اينكه اب رفته توًگوشمًيا فشار هوا ٣٤ ساله هستم ٣٤ سا
پاسـخ : درود و ادب سپاسگزارم از پرسش شما. آیا صدای گوشتان مانند تپش قلب ست؟اگر آری، آیا با تپش قلبتان هماهنگ ست؟ شب بیشتر ست یا روز؟ در خلوت شنیده می شود یا در شلوغی؟ با ورزش یا خوابیدن بیشتر یا کمتر می شود؟ آیا به بیماری خاصی دچارید؟ دارویی به کار می برید؟ سپاسگزار می شوم که پاسخ دهید.
گوش


صفحه اصلیمطالب و مقالاتبرنامه هفتگیسوالات پزشکیگالری تصاویرپیامهای کاربرانسایتهای دیگرbiographyHsOriginal article